• Osteopatia to w pełni naturalna metoda leczenia

OSTEOPATIA – medycyna osteopatyczna

Codziennie – dzięki indywidualnemu oraz całościowemu podejściu do pacjenta – metoda osteopatii zyskuje coraz więcej zwolenników.

Twórca osteopatii

Twórcą pierwszej szkoły osteopatii był amerykański lekarz Andrew Taylor Still, który interesował się technikami manualnymi leczenia chorób somatycznych już od lat 70-tychy XIX wieku. Przez ostatnie lata wiedza osteopatyczna ciągle poszerzała się i ewaluowała, tak że obecnie jest szeroką gałęzią wiedzy. Osteopatą może zostać wyłącznie lekarz lub fizjoterapeuta po ukończeniu dodatkowych 4- lub 5-letnich studiów podyplomowych.

Czym jest osteopatia i dlaczego warto z niej skorzystać?

Jest jedną z metod leczniczych, która opiera się na wykorzystaniu badania manualnego (inaczej dotykowego lub palpacyjnego) do stawiania diagnozy i leczenia dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej. Głównym działaniem osteopaty jest odpowiednia palpacja mięśni, powięzi, wiązadeł, kości i odbywa się to m.in. poprzez rozciąganie mięśni, odbarczanie nerwów czy ucisk. Efektem zabiegu jest przede wszystkim uwolnienie ograniczeń ruchomości, co prowadzi do przywrócenia ciału równowagi.

W tym rodzaju terapii nie wykorzystuje się środków farmakologicznych, ale czerpie się z naturalnej zdolności samoregeneracji narządów i tkanek człowieka. Osteopatia może stanowić zarówno samodzielną metodą leczenia, jak i uzupełnienie dla medycyny akademickiej.

Osteopatia wyróżnia się na tle innych metod leczenia traktowaniem człowieka jako integralnej całości. Takie podejście wyklucza zajmowanie się tylko wybraną częścią ciała – by odkryć przyczynę schorzenia należy spojrzeć na pacjenta systemowo i zbadać jego cały organizm. Zdrowie człowieka to harmonijna współpraca wszystkich układów narządów.
Ponadto w terapii bierze się pod uwagę styl życia pacjenta, w tym jego przyzwyczajenia żywnościowe i ruchowe.

Centrum Osteopatii Jacek Buchta Katowice Bielsko Biała Żywiec Wisła Ustroń Tychy Szczyrk Sosnowiec Pszczyna Mikołów Chorzów Bytom - Tworzenie stron internetowych PirMing