Katowice, ul. Jana Kochanowskiego 18 Bielsko-Biała Hałcnów, ul. Janowicka 9 +48 504 060 111

Osteopatia to w pełni naturalna metoda leczenia

Czym jest osteopatia?

Osteopatia to metoda diagnozowania i leczenia rękami przy wykorzystaniu metod manualnych. Wielu uważa, że to magia. Nic bardziej mylnego – to jedna z wielu metod fizjoterapii. Ta dziedzina medycyny wywodzi się z przekonania, że ciało i dusza tj. soma i psyche stanowią całość, a każdy organizm ma naturalne zdolności do samo regeneracji. Zgodnie z tym uważa się, że wyleczenie zależy od nastawienia pacjenta, jego siły wewnętrznej i wiary w wyzdrowienie. Pomimo, iż osteopatia traktowana jest jako fizjoterapia połączona z medycyną nie pozwala na skuteczną walkę ze wszystkimi chorobami.

Leczenie osteopatyczne

Moment, w którym zaczynają się problemy ze zdrowiem – coś pobolewa, obniża się sprawność, samopoczucie i ogólna jakość życia jest chwilą, w której wiele osób decyduje się na znalezienie ratunku w medycynie. Nie tylko tej naturalnej, ale też ziołolecznictwie tj. medycynie ludowej czy niekonwencjonalnej w postaci akupunktury. Wśród sposobów walki z problemami zdrowotnymi popularna jest też osteopatia. Czym jest?

W czym może pomóc osteopatia?

Wśród schorzeń, które mogą zostać wyleczone za pomocą terapii manualnej u osteopaty znajdują się:

 • dyskopatie i zmiany degeneracyjne kręgosłupa i stawów, rwy,
 • stany pourazowe i przeciążeniowe,
 • wady postawy,
 • schorzenia układu pokarmowego, układu krążenia, układu oddechowego, chorób ginekologicznych i urologicznych,
 • migreny, bóle i zawroty głowy,
 • stany lękowe, depresyjne,
 • problemy ze słuchem i wzrokiem,
 • zapalenie zatok,
 • zastoje limfatyczne,
 • osłabienie odporności,
 • urazy okołoporodowe u dzieci.

Lista jest długa. Kluczową zaletą omawianej metody jest możliwość uniknięcia nie tylko długotrwałego leczenia lekami niszczącymi żołądek i wątrobę, ale też interwencji chirurgicznej.

osteopata bielsko biała

Jak przebiega terapia?

Osteopata w swoich działania wykorzystuje wiedzę o anatomii i fizjologii człowieka. Dodatkowo, zna biomechanikę układu kostno-mięśniowego. Najważniejszy jest fakt, że jego postępowania wyzwala w pacjencie zdolności do samo leczenia. Sam proces leczenie obejmuje postawienie diagnozy, jak i udział w technikach terapeutycznych. Problem jest określany na podstawie wywiadu, oględzin, testów ruchomości ciała, ale też na podstawie badań obrazowych takich jak RTG czy rezonans magnetyczny. Warto dodać, że stosowane techniki terapeutyczne to głównie techniki manualne mające na celu poprawę ruchomości, zmniejszenie napięcia czy też uruchomienie drenażu żylnego i limfatycznego. Ważnym zaleceniem jest także dieta odpowiednio dopasowana do stylu życia oraz podjęcie działań profilaktycznych mających na celu minimalizację ryzyka wystąpienia kolejnych dolegliwości.

Czy osteopatą może być każdy?

Osteopatia nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularna dlatego też nie ma zbyt wielu specjalistów. Osteopatą może zostać lekarz bądź magister fizjoterapii po ukończeniu właściwych szkoleń. Istotne, by osoba ta posiadała wiedzę medyczną, głównie w zakresie patologii układu ruchowego i znała techniki manualne. Dobrze wyszkolony osteopatia mający umiejętność rozpoznania dolegliwości i przyczyn ich wystąpienia jest niezastąpiony.

osteopata katowice